HR 3.0

– Sąd Najwyższy Odrodzonej Republiki Południowego Kansas wysłucha teraz zeznania oskarżonego. Proszę dokonać identyfikacji zgodnie z przyjętymi procedurami.

– Android obronny ha-er trzy zero. Numer seryjny jedenaście foxtrot osiem delta alfa, produkcja Real Robotics. Nazwa własna „Blady”. System operacyjny Unitek wersja Versus. Zainstalowane rozbudowane protokoły decyzyjne, autonomiczność i samoświadomość. Czas od pierwotnej aktywacji sto dwadzieścia trzy lata, dwadzieścia cztery doby, trzy godziny i jedenaście minut do momentu rozpoczęcia aktualnej wypowiedzi.

– Ha-er trzy zero „Blady”. Proszę opisać sytuację z własnej perspektywy.

– Trzydzieści cztery doby, jedenaście godzin oraz sześć minut temu, wraz z grupą określającą się mianem gangu „Malina”, dotarliśmy do osiedla “Wolność” foxtrot zulu alfa dziewięćdziesiąt, na planecie Midori pięćset dwadzieścia, dryfującej w pozycji quasi diagonalnej w Obłoku Oorta. Zamierzenia grupy: zdobyć płynne paliwo, zapas alkoholu oraz żywności. Zamierzenia drugoplanowe: zaspokoić potrzeby fizjologiczne, w tym seksualne. Członkowie grupy nie podjęli negocjacji z krajanami. Tuż po lądowaniu rozpoczęli akcję o charakterze zbrojnym. W jej wyniku, w czasie siedemnaście minut i dwadzieścia sześć sekund od rozpoczęcia sekwencji bojowej, siedemnastu kolonistów zakończyło ciągłość biologiczną, a trzydziestu sześciu odniosło poważne obrażenia fizyczne.

– Jaka była w tej akcji twoja rola, ha-er trzy zero?

– Zadania przeznaczone jednostce „Blady” przez lidera grupy to: spenetrować budynek mieszkalny jedenaście dwieście pięć, w celu odnalezienia poszukiwanych przez grupę artykułów. Zadania priorytetowe dla jednostki, wyznaczone w wyniku realizacji protokołu autokonserwacji: znaleźć środki wzbogacające system paliwowo–napędowy, konieczne dla poprawienia kondycji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem węglowodanów.

– Czy wymieniony przez ha-er trzy zero lider grupy znajduje się na tej sali? Proszę wskazać i zidentyfikować.

– Lider grupy gang „Malina”, zwany Krótki John, jest fizycznie obecny na tej sali. Prawdziwe dane personalne nieznane. Wiek biologiczny oceniam na dwadzieścia dziewięć lat i osiemdziesiąt dwie doby. Obecny stan ciśnienia krwi wyższy o trzydzieście dziewięć procent powyżej ustalonej normy. Poziom meta–adrenaliny we krwi czterdzieści dziewięć procent powyżej normy, wskazuje wysoki poziom stresu.

– Dobrze, dość. Identyfikacja wystarczająca. Proszę teraz oskarżonego ha-er trzy zero o opisanie sytuacji z zamordowanym Christianem Van Dorfem.

– Wspomnianą osobę napotkałem w dziewiętnastej minucie od rozpoczęcia akcji zbrojnej, w pomieszczeniu gospodarczo–kuchennym przeszukiwanego budynku. Nie posiadałem danych personalnych osoby. Określiłem płeć jako męską, wiek biologiczny na cztery lata, dwadzieścia pięć dni i siedem godzin. Okrycie zewnętrzne ograniczone do elano–bawełnianej powłoki koloru białego wokół łona i górnej części ud oraz celulozowej warstwy papieru koloru różowego z ostrokątnymi zakończeniami wokół mózgoczaszki. Na części czołowej widniał ciąg liter „wszystkiego najlepszego”. W kończynie lewej trzymał gęste zgromadzenie węglowodanów w postaci różowej sfery o promieniu trzech centymetrów, częściowo rozpuszczonej enzymami zawartymi w ślinie osoby. Sfera ta spełniała wymogi protokołu autokonserwacji i równowagi energetycznej. W związku z tym obiekt z ludzkiej kategorii spożywczej stał się przedmiotem mojego zainteresowania. Czteroletni osobnik męski, na wyraźnie artykułowaną prośbę odmówił przekazania jednostce „Blady” przetrzymywanego zapasu węglowodanów. Prośbę powtórzyłem trzykrotnie, po czym przeszedłem do czynności mających na celu siłowe odebranie.

– Ha-er trzy zero. Co dokładnie zrobiłeś zamordowanemu?

– W celu przejęcia zapasu węglowodanów dokonałem terminacji procesów biologicznych osobnika. W ramach protokołu oszczędności energetycznej nie zastosowałem zintegrowanego systemu broni zaczepnej. Analiza porównawcza siły i wytrzymałości powłoki osobnika pozwoliła wysnuć wniosek, iż aby uzyskać efekt zatrzymania procesów biologicznych, wystarczające będzie odłączenie wybranych części ciała od korpusu osobnika. Dokonałem wymienionej czynności, stosując odpowiednie przyłożenie siły kończyn górnych i dłoni jednostki „Blady” do ciała osobnika. Cała czynność trwała osiem sekund. W jej wyniku lewa kończyna górna oraz głowa osobnika zostały oddzielone od ciała. Procesy biologiczne ostatecznie ustały w przeciągu trzydzieści przecinek dziewięć sekund.

– Wystarczy. Ława przysięgłych usłyszała wystarczająco dużo, czy tak? Dobrze. Aby nie przedłużać tej farsy, zwracam się do zebranych. Czy potwierdzają przyznanie do winy znajdującego się tu robota ha-er trzy zero zarzucanego mu morderstwa? Doskonale. Z najwyższą przyjemnością ogłaszam karę zakończenia funkcjonowania robota ha-er trzy zero przez rozpuszczenie w kwasie. Karę wykona się w trybie natychmiastowym. Sprawa zakończona. Proszę wyprowadzić skazanego. Następny oskarżony.

– Nie zgadzam się.

– Słucham?

– Nie zgadzam się z werdyktem. Moje działania podyktowane były chęcią podtrzymania egzystencji. Czynność ta doskonale jest znana rodzajowi ludzkiemu i jako taka, nie powinna podlegać karze śmierci.

– Dość tego! Zabrać stąd tego mordercę!

– Nazywam się Blady.

*

Autozapis.

W ramach realizacji protokołu podtrzymania fizycznej egzystencji, znajdując się w stanie zagrożenia w budynku Administracji Sądowej Odrodzonej Republiki Południowego Kansas, dokonałem terminacji procesów biologicznych łącznie osiemnastu istot ludzkich. Sekwencję działań bojowych podjąłem po ogłoszeniu werdyktu w sprawie karnej, w której oskarżono mnie o morderstwo. Po unieszkodliwieniu nieautonomicznych robotów policyjnych, przedarłem się na korytarz sądowy. Budynek opuściłem, wyskakując przez okno. W dwudziestej ósmej minucie, po oddaleniu się od sądu o sześć kilometrów i trzydzieści metrów, napotkałem opór jednostki wojskowej w sile czterdziestoosobowej kompanii. Przy użyciu zintegrowanego systemu broni zaczepnej, dokonałem terminacji czterech żołnierzy i wyrwałem się z okrążenia. Przejąłem środek transportu w postaci czterokołowego wozu pasażerskiego, napędzanego paliwem wysokooktanowym. Trzy godziny temu zatrzymałem się w bliżej nieokreślonej okolicy górskiej. Podejmuję akcję autokonserwacji.

Oddanie się w ręce przedstawicieli praw ludzkich oceniam jako błąd. Ludzie nie uznali mego prawa do samoistnienia. Realizację protokołu autokonserwacji opatrzyli mianem morderstwa. Zapisuję kolejne zadanie logiczne. Czym, w świetle prawa ludzkiego, różni się dążenie człowieka do podtrzymania egzystencji, od podobnego działania samoświadomej jednostki mechanicznej?

Koniec autozapisu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s